جنگ فقر و غنا در اندیشه سیاسی امام خمینی(ره)

نوع مقاله : مقاله پژوهشی

نویسنده

رییس پژوهشکده نظریه پردازی سیاسی / پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

چکیده

نظریه ی "جنگ فقر و غنا" سیاست و تاریخ را تبیین می کند و منازعات را در جهت حاکمیت اسلام و معنویت سوق می دهد. در این جنگ، طرفی که استفاده ی بی مهابا از امکانات خود نمی کند و به خاطر پایبندی به اصول و ارزش ها، مثل افراد فقیر، امکان عمل کم تری پیدا می کند؛ متّصف به فقر است. اما طرف دیگر به دلیل بی بند و باری و عدم تقید به اصول، احساس غنا در استفاده از امکانات می کند. حتی عدم بهره برداری از امکانات طرف مقابل، فرصتی برای طرف غنی می شود که خود را غنی تر تصور کند و بدون ملاحظه، هر امکانی را به کار گیرد. این وضع باعث می شود که طرف فقر با عمق زندگی ارتباط پیدا کرده و آن را درک کند. جنگ فقر و غنا درواقع جنگ تعمق در زندگی با لایه ی سطحی آن است. نگاه سطحی و توهمی به زندگی، حس غنا را سبب می شود و احساس فقر در زندگی هم نتیجه تعمق هرچه بیش تر در آن است. تمایز اسلام ناب با اسلام آمریکایی نیز با درک مفهوم جنگ فقر و غنا میسر می شود.

کلیدواژه‌ها


 1. قرآن کریم

  1. نهج­البلاغة (1414ق). محقق: صبحی صالح. قم: هجرت.
  2. اردبیلی، سید عبدالغنی (1381). تقریرات فلسفه امام خمینی(ره)؛ اسفار (جلد سوم). تهران: مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره).
  3. امام خمینی(ره) (1394). ولایت فقیه(حکومت اسلامی). تهران: مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س).(چاپ سی‌ام).
  4. ـــــــــــ (1389). صحیفه امام خمینی(ره). تهران: مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) (چاپ پنجم).
  5. ــــــــــ (بی‌تا). وصیت‌نامه الهی- سیاسی امام خمینی(ره).
  6. علامه مجلسی (بی‌تا). بحارالانوار (ج69). بی‌جا: بی‌نا.
  7. محدث نوری (بی‌تا). مستدرک‌الوسائل (ج11). بی‌جا: بی‌نا.
  8. مجموعه مقالات دومین کنگره بررسی اندیشه‌های اقتصادی امام خمینی(ره) (1380). تهران: ستاد بزرگداشت یکصدمین سال میلاد امام خمینی(ره).